Producenci
Bartosz Bilman - hodowca młodego pokolenia

LuxAnima: Witaj Bartku!

BB: Witam, zespół LuxAnima oraz wszystkich hodowców i hodowczynie, którzy będą czytać ten wywiad.

LuxAnima: Bartku powiedz nam skąd pomysł na hodowlę gołębi pocztowych w tak młodym wieku?

BB: Gołębie można powiedzieć, że przechodziły z pokolenia na pokolenie. Zanim się urodziłem dziadek hodował gołębie wraz z ojcem. Niestety dziadek zmarł, więc gdy już miałem około 10 lat tato założył małą hodowlę nie były to wcale gołębie lotowane przez ojca, ojciec niestety musiał wyjechać do sanatorium i tak oto zacząłem się tym zajmować już jako 11 letni chłopiec, można powiedzieć że gołębie przechodziły z pokolenia na pokolenie i ktoś w rodzinie zawsze miał tylko zazwyczaj nie należał do PZHGP. W 2015 roku poznałem dwóch hodowców z moich stron kolegę Kamila Żelaznego i Piotra Wrońskiego, dużo im zawdzięczam gdyż pomogli mi wstąpić w szeregi PZHGP, oraz podarowali ptaki na start wraz z cennymi radami.

LuxAnima: Jak udaje Ci się połączyć naukę w szkole ze sportem gołębiarskim?

BB: Niestety nie ma wymówek, trzeba sobie jakoś radzić bo jak wiadomo tylko ciężka praca przyniesie sukces, z nauką wygląda to tak że wracam zazwyczaj o 15-16 godzinie do domu, pierwsze co to ściągam plecak nawet nie zdążę się przebrać i lecę do gołębnika i tam przesiaduję do wieczora. W wakacje wygląda to podobnie gdyż pracuje, także można powiedzieć że cały rok muszę to jakoś dzielić, nauka, praca, ale jak widać nawet jakoś to wychodzi i się udaje .

LuxAnima: Specjalizujesz się w lotach golebi młodych sadze, ze ma to zwiazek z Twoja szkoła? Gołebie młode wychowujesz w jakim czasie? Sa to golebie z golebi rozplodowych czy lotowych?

BB: Obecnie mam tylko czas, aby lotować gołębiami młodymi "na pełnym gazie" na gołębie dorosłe brakuje czasu, nie ukrywajmy zajmuje to dużo więcej czasu niż lotowanie młodymi, spowodowane jest to między innymi szkołą i sprawami osobistymi. Od zawsze powtarzałem że gołębie nie są dla mnie najważniejszym priorytetem i są rzeczy ważniejsze. Gołębie zazwyczaj paruje w połowie lutego, w tym roku gołębie były parowane 14 lutego, wychowuje gołębie po gołębiach lotowych oraz rozpłodowych.

LuxAnima: Jaką karmę i suplementy stosujesz przy opiece nad młodymi gołębiami?

BB: Karma po odstawieniu jest to zazwyczaj karma z dużą zawartością grochu, u mnie przykładowo BK tak karmie do końca czerwca, później przechodzę na karmę lotową jest to karma lekkostrawna, w czasie lotów również dostają karmę lekkostrawną z dietą. Co do suplementów nie używam ich dużo, podstawą jest probiotyk, elektrolit, aminokwasy i witaminy.

LuxAnima: Jakie wyniki były dla Ciebie najbardziej satysfakcjonujące do tej pory?

BB: Moim najbardziej satysfakcjonującym wynikiem było odbijanie czołowych gołębi z lotu, co prawda może i nie były to pierwsze 3 gołębie z lotu, ale na każdym locie gołębi młodych w sezonie 2021 udawało się odbić kilka gołębi na pierwszej stronie konkursowej. Drugim fajnym wynikiem był to rok 2019 gdzie w sekcji udało się zdobyć mistrza z gołębi typowanych, drugiego vce mistrza z całości oraz drugiego lotnika. Dodam że w 2019 taki wynik udało się zrobić mając tylko 26sztuk gołębi.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl